FK TJ Lokomotíva ŠM MichaľanyTJ Družstevník CejkovOFK BielFK Slavoj SečovceOFK VojčiceOŠK SlivníkFK Tatran ÚporFK KystaOŠK SomotorOŠK Veľký HorešOŠK Zemplínske HradišteOZ TJ Milhostov - erb mesta TrebišovŠK Zemplínske JastrabieTJ BoťanyTJ Dargovských Hrdinov DargovTJ Družstevník Malý HorešTJ Družstevník ParchovanyTJ ŠM Streda nad BodrogomTJ Internacioníl HraňTJ Tokaj Slovenské Nové MestoMFK Čierna nad TisouTJ vo Veľkom KamenciFK Zemplínska TeplicaFK LelesOFK Nový RuskovFK v Nižnom ŽipoveSlavoj TrebišovŠK KuzmiceTJ Olympia BoršaTJ SvätušeTJ Slavoj Kráľovský ChlmecFC Tokaj TŕňaTJ Družstevník PlechoticeFK Kysta

Sériu hodnotiacich rozhovorov po jesennej časti začíname s Danielom Petričkom, trénerom lídra VI. ligy sk. Sever FK Veľaty.

Ako by ste zhodnotili nedávno skončenú jesennú časť súťažného ročníka VI. ligy ObFZ Trebišov? Čo Vás potešilo viac, čo menej?

Jesenná časť VI. ligy ObFZ Trebišov prebehla podľa môjho názoru štandardne. Potešili nás zápasy, ktoré sme odohrali doma či vonku a pomerne vysoké nasadenie v zápasoch. Mnoho zápasov svojou kvalitou zodpovedalo aj vyššej súťaži. Ako mínus beriem stále fakt, že tieto najnižšie futbalové súťaže chodieva rozhodovať stále iba jeden rozhodca, čo v emočne vyhrotených zápasoch je skôr na škodu. Rovnako má stále mrzí správanie niektorých funkcionárov, ktorí neberúc do úvahy fakt, že celé stretnutie sa zaznamenáva na videozáznam, často siahajú k expresívnym slovám či pokrikom. Ich pomerne časté pokriky na adresu hlavného rozhodcu či dokonca protihráčov by ešte boli v rámci akceptovania, avšak ak sa tieto pokriky prenesú skôr do agresie a vyhrážok, to už prekračuje hranicu. Rovnako si títo „funkcionári“ neuvedomujú, že na tieto zápasy chodia aj rodiny (matky s deťmi). Ak títo rodičia počujú spŕšku „vybraných“ slov na ihrisku, obávam sa o ich záujem dať dieťa na futbal. Veľmi kvitujem záujem ObFZ o zvyšovanie úrovne futbalu prostredníctvom organizovania seminárov pre kandidátov na trénerov. Ešte stále badať totiž prežitok minulosti, kedy sa do futbalu montujú „funkcionári“ bez právneho základu. Musíme si však uvedomiť aj to, že bude potrebné apelovať aj na delegátov či vedúcich mužstiev, aby v priestoroch vyhradených pre striedajúcich hráčov či mužstvo sedeli iba osoby uvedené v zápise! Ak chcem dať futbal na najnižšej úrovni akýsi honor, musíme začať rešpektovať pravidlá. Rovnako by som privítal viac mediálnej činnosti. Možno ide o finančnú stránku, ale v zahraničí som videl aj v takýchto nižších súťažiach rôzne reporty a správy, ba dokonca akési pozápasové rozhovory s hráčmi či trénermi. Pri dnešnej dobe internetu je propagácia úplne jednoduchá.

Splnili sa Vaše očakávania, čo sa týka umiestnenia v tabuľke? Zodpovedá umiestnenie v nej hre, ktorú ste na jeseň predvádzali?

Za klub FK Veľaty môžem povedať, že jesenná časť sezóny splnila očakávania moje, ako aj celého realizačného týmu. Dôležitá bude jarná časť sezóny, ktorá ukáže, či výsledky z jesene neboli iba náhoda.

FK Veľaty pred stretnutím proti OFK Vojčice (zdroj facebook FK Veľaty)

 

Aké sú Vaše ambície pred jarnou časťou súťažného ročníka 2018/2019? Kto si podľa Vás vybojuje miestenku do kvalifikačného zápasu o postup do V. ligy?

Bude to veľmi zaujímavý boj, nakoľko jesenná časť ukázala nejaké možnosti, avšak ako som už vyššie uviedol, jar bude skutočne pravdivá. Mnoho mužstiev sa bude chcieť ukázať pred lídrami tabuliek a tí to budú mať náročné. Preto apelujem aj na OBFZ Trebišov, aby zvažovalo ustanovovanie takých rozhodcov, ktorí zápasy zvládnu aj po hernej aj po mentálne stránke. O postup sa uchádza viacero mužstiev. Z južnej časti to určite bude niekto z dvojice Borša – Biel. Severnú síce zatiaľ vedieme my, ale Vojčice sú v tesnom závese. Po hernej stránke možno povedať, že všetky 4 mužstvá majú vyrovnanú kvalitu. Po technickej stránke a stránke materiálno-technického zabezpečenie hracej plochy si však myslím, že podmienky vyššej súťaže spĺňajú mužstvá Borše a Vojčíc.

Ak odhliadneme od finančného aspektu veci a nezáujmu hrať jednu spoločnú šiestu ligu u klubov, ktoré postúpiť nechcú, je podľa Vás spravodlivé, že sa o postupujúcom rozhodne v jedinom zápase a nie na základe víťazstva v dlhodobej súťaži?

Zaujímavá otázka, každopádne je to asi skôr individuálny názor. Osobne sa mi myšlienka jedného zápasu v Trebišove na neutrálnej pôde Slavoja veľmi páčila. Malo to svoje čaro, svoju myšlienku a plnú kulisu. Táto verzia kvalifikačného boja sa mi pozdáva viac, ako nadstavbový turnaj viacerých družstiev.

Futbalové kluby väčšinou nemajú peňazí nazvyš. Každoročne ubúda počet družstiev. Niekedy však chýba aj elán. ObFZ navrhuje hrať o Pohár Predsedu ObFZ Trebišov. Pre iné oblastné zväzy ide o už dlho zabehnutú súťaž, ktorá má svoju tradíciu a prispieva k rastu popularity futbalu aj na jeho najnižšej úrovni. Aj kluby, ktoré nemajú záujem postúpiť do krajskej súťaže, by mali možnosť vyhrať trofej do svojej zbierky. Ako by ste zareagovali na ponuku ObFZ zúčastniť sa pohárovej súťaže mužov?

Pozn. náklady na rozhodcov by hradil ObFZ, hralo by sa pohárovým spôsobom, víkend pred súťažou, voľné termíny počas sezóny (stredy, sviatky), termíny by určila ŠTK, oslovili by sme všetky futbalové kluby ObFZ Trebišov (nielen hrajúce VI. ligu).

Určite by sme túto možnosť prijali ako vylepšenie súťaže. Mám za to, že futbal v okrese Trebišov je dlhodobo bez záujmu verejnosti. Ak chceme prilákať deti do futbalu, musíme ho lepšie propagovať. Futbal musí byť doslova „cítiť“ všade. Má to byť tak, ako to bolo pred 10-timi rokmi, kedy každý chcel hrať futbal. Navrhoval by som obnoviť tradíciu zápasu výberov U15, U19 či dospelých proti postupujúcemu či víťazovi súťaže. Rovnako kvitujem 11-tku roka, avšak rád by som ju doplnil aj o kategóriu najlepšieho  trénera. Predsa tréner kreuje celé mužstvo. Myslím si, že sa v poslednej dobe zabúda na takéto malé drobné oceňovanie hráčov, trénerov či funkcionárov pred veľkým publikom. Niekedy stačí naozaj málo a úroveň futbalu sa môže zvyšovať.  Navrhoval by som preto, aby sa vytvorila anketa 11-tka sezóny i v kategóriách U15 a U19. Rovnako aby sa ocenili najlepší tréneri U15, U19 a dospelých. Nezabúdajúc ani na rozhodcov. Naplánovať by sa mohli letné stretnutia Výber OBFZ TV U15 vs. Víťaz, Výber OBFZ TV U19 vs. Víťaz a Výber OBFZ TV dospelých vs. Víťaz.

FK Veľaty U15 (zdroj facebook FK Veľaty)

 

Nedostatok hráčov sa ešte okatejšie prejavuje v kategórii detí. Niektoré kluby dokážu vytvoriť družstvo mládeže iba v prípade spojenia sa s iným klubom. Niekde deti ani nemajú, niekde deti už v skorom veku zasadnú pred počítač a na ihrisko sa už nedostanú. ObFZ zvažuje pred ďalšou sezónou vytvorenie súťaže prípraviek v kategórii U9 alebo U11 (počet hráčov a veľkosť hracej plochy budú oznámené). Vedeli by ste prihlásiť v danej kategórii vlastné družstvo?

Určite by sme podporili túto súťaž, avšak treba myslieť aj na ekonomický zreteľ. Je dôležité, kde sa bude hrať, kto bude platiť rozhodcov, koľko detí môže hrať atď. Určite by bolo vhodné sa o tejto téme baviť za okrúhlym stolom. V podstate však súhlasím s takouto myšlienkou.

Účasť na prvom tréningu FK Veľaty vo vekovej kategórii 5-9 rokov (zdroj facebook FK Veľaty)

 

ObFZ Trebišov má v pláne v mesiacoch január/február 2019 organizovať Trebišovskú futbalovú kvapku krvi. Boli by ste ochotní sa jej zúčastniť za Váš futbalový klub (funkcionári, hráči, tréner, diváci)? Nie je to len o futbale, sme hlavne ľudia!

Určite podporujem, avšak neviem sa zaručiť za hráčov. Sám som darcom krvi.

Close Menu